Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

01:27
Marek Grechuta Ocalić od zapomnienia
01:30
Lady Gaga Abracadabra
01:34
Mr. Zoob Mój jest ten kawałek podłogi

Czym się różni żurek od barszczu białego? Większość Polaków tego nie wie!

Wielkanoc to czas, kiedy na polskich stołach królują tradycyjne potrawy. Wśród nich szczególne miejsce zajmują dwie zupy – żurek i barszcz biały. Choć często używamy tych nazw zamiennie, okazuje się, że różnice między nimi są znaczące. Co dokładnie odróżnia te dwie popularne zupy?
Czym się różni żurek od barszczu białego?, fot. Shutterstock

Kluczowa różnica tkwi w zakwasie

Najważniejszą różnicą między żurkiem a barszczem białym jest rodzaj użytego zakwasu. Żurek przygotowuje się na zakwasie żytnim, który nadaje mu charakterystyczny, intensywny i lekko kwaśny smak. Barszcz biały natomiast powstaje na bazie zakwasu pszennego, dzięki czemu jego smak jest łagodniejszy i delikatniejszy.

Składniki – czy naprawdę mają znaczenie?

Wiele osób uważa, że żurek gotuje się na wędzonce i białej kiełbasie, a barszcz biały z ziemniakami i warzywami. W praktyce jednak składniki te często się mieszają i nie są jednoznacznym wyznacznikiem rodzaju zupy. To właśnie zakwas decyduje o tym, czy mamy do czynienia z żurkiem, czy barszczem białym.

Czytaj także: Tyle trzeba zapłacić za sałatkę jarzynową u Gessler. Ceny cateringu zwalają z nóg

Jak przygotować idealny żurek?

Przygotowanie żurku zaczyna się od zakwasu żytniego, który fermentuje przez około pięć dni. Następnie gotujemy wywar na wędzonych kościach lub żeberkach, dodajemy warzywa, ziemniaki oraz podsmażoną białą kiełbasę z cebulą i czosnkiem. Całość doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem.

A jak wygląda przepis na barszcz biały?

Barszcz biały przygotowujemy na zakwasie pszennym. Wywar gotujemy na mięsie wołowym, białej kiełbasie i wędzonce, dodając włoszczyznę, suszone grzyby oraz przyprawy. Na koniec zupę zaprawiamy śmietaną, co dodatkowo łagodzi jej smak.

Zobacz też: Polski przysmak znalazł się na liście najgorszych potraw na świecie. Polacy go uwielbiają, obcokrajowcy dostają mdłości

Która zupa jest lepsza?

Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych preferencji smakowych. Żurek przypadnie do gustu osobom lubiącym intensywne, kwaśne smaki, natomiast barszcz biały będzie idealny dla tych, którzy wolą łagodniejsze potrawy.

Źródła: gotowanie.onet.pl, przepisy.pl

Sprawdź też: Jajka w sosie tatarskim. Przepis na pyszną wielkanocną przekąskę

Czytaj dalej:
Polecamy