Poplista

Maciej Skiba - Chcę Ciebie częściej
1
Maciej Skiba Chcę Ciebie częściej
David Guetta & Sia - Beautiful People
2
David Guetta & Sia Beautiful People
Wiktor Dyduła, Kasia Sienkiewicz - Nie mówię tak, nie mówię nie
3
Wiktor Dyduła, Kasia Sienkiewicz Nie mówię tak, nie mówię nie

Co było grane?

Stan Zapalny - Lubię kłopoty
19:06
Stan Zapalny Lubię kłopoty
Kaeyra - Kiss Kiss
19:09
Kaeyra Kiss Kiss
Alan Walker / Sofia Reyes - Guaro Con Ron
19:13
Alan Walker / Sofia Reyes Guaro Con Ron

Najlepsza polska książka wszech czasów wybrana. To zmora maturzystów!

W najnowszym rankingu „najlepszych polskich książek” opublikowanym przez największy na świecie serwis czytelniczy Goodreads, na pierwszym miejscu znalazła się „Lalka” Bolesława Prusa. Co jeszcze trafiło do TOP 10?
Najlepsza polska książka wszech czasów wybrana, fot. Shutterstock

„Lalka” na szczycie rankingu Goodreads

Goodreads to platforma zrzeszająca ponad 75 milionów miłośników książek z całego świata. Użytkownicy serwisu dzielą się tam opiniami, recenzjami i rekomendacjami literackimi. Wśród licznych zestawień szczególną uwagę przyciąga ranking "Best Polish Book", czyli najlepszych polskich książek. Na jego czele uplasowała się „Lalka” Bolesława Prusa, wyprzedzając inne wybitne dzieła rodzimej literatury.

Fenomen „Lalki” – dlaczego właśnie ta powieść?

Od pierwszego wydania w 1890 roku „Lalka” nieustannie przyciąga kolejne pokolenia czytelników. Historia nieszczęśliwej miłości Stanisława Wokulskiego do pięknej i niedostępnej Izabeli Łęckiej to zaledwie punkt wyjścia do ukazania barwnej panoramy XIX-wiecznej Warszawy. Prus z niezwykłą precyzją portretuje społeczeństwo, jego warstwy, obyczaje i relacje międzyludzkie. Mimo znacznej objętości – powieść liczy około 800 stron – zachwyca bogactwem narracji i głębią psychologiczną postaci.

10 najgorszych książek wszech czasów. Te powieści rozczarowały miliony!
Goodreads, największa na świecie platforma książkowa dla czytelników i rekomendacji, ujawnia listę dziesięciu tytułów, które zdaniem jej użytkowników zasługują na miano najgorszych. Od kontrowersyjnych dzieł po bestsellery, które nie...

Lektura obowiązkowa, którą często omijamy

Choć „Lalka” znajduje się na liście obowiązkowych lektur szkolnych, jej objętość bywa zniechęcająca dla uczniów, którzy często sięgają po streszczenia zamiast po oryginał. W ten sposób wielu z nas traci szansę na poznanie jednej z najważniejszych powieści w historii polskiej literatury. 

Ekranizacje „Lalki”

Pierwszą znaną ekranizacją był film z 1968 roku w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, w którym w rolę Izabeli Łęckiej wcieliła się Beata Tyszkiewicz, a Stanisława Wokulskiego zagrał Mariusz Dmochowski. Była to jedna z największych produkcji polskiej kinematografii tamtych lat.

Kolejną, bardzo popularną adaptacją był serial telewizyjny z 1978 roku w reżyserii Ryszarda Bera. W tej wersji Izabelę Łęcką zagrała Małgorzata Braunek, a w roli Wokulskiego wystąpił Jerzy Kamas. Serial zdobył ogromną popularność i uznanie zarówno widzów, jak i krytyków.

Obecnie powstaje nowa ekranizacja „Lalka”, w której Izabelę Łęcką zagra Kamila Urzędowska, a Stanisława Wokulskiego – Marcin Dorociński.

Nowa Łęcka wybrana! Tyszkiewicz i Braunek też grały tę rolę. Jak wtedy wyglądały?
Izabela Łęcka to jedna z najbardziej intrygujących bohaterek polskiej literatury, a każda ekranizacja „Lalki” Bolesława Prusa budzi ogromne emocje. Właśnie ogłoszono, że w najnowszej adaptacji tej powieści w rolę Łęckiej wcieli się...

Co jeszcze znalazło się w rankingu Goodreads?

Oprócz „Lalki”, czytelnicy Goodreads docenili także inne wybitne dzieła polskiej literatury. Oto pierwsza dziesiątka rankingu:

1. „Lalka” – Bolesław Prus
2. „Ferdydurke” – Witold Gombrowicz
3. „Krew elfów” (saga o Wiedźminie) – Andrzej Sapkowski
4. „Solaris” – Stanisław Lem
5. „Quo Vadis” – Henryk Sienkiewicz
6. „Ulica krokodyli” – Bruno Schulz
7. „Kamienie na szaniec” – Aleksander Kamiński
8. „Chrzest ognia” (saga o Wiedźminie) – Andrzej Sapkowski
9. „Czas pogardy” (saga o Wiedźminie) – Andrzej Sapkowski
10. „Tango” – Sławomir Mrożek

Źródło: goodreads.com

Złodziej wpadł, ponieważ zaczytał się w książce podczas kradzieży
W sercu Rzymu, w dzielnicy Prati, doszło do niecodziennego zdarzenia. 38-letni włamywacz został złapany przez właściciela mieszkania, gdy zamiast kontynuować swoje przestępcze działania, oddał się lekturze książki o mitologii greckiej.

Czytaj dalej:
Polecamy