Poplista

1
Pezet, Auer Dom nad wodą
2
Alan Walker x Meek Dancing in Love
3
Benson Boone Sorry I'm Here For Someone Else

Co było grane?

12:14
Damiano David Next Summer
12:18
Michael Jackson Billie Jean
12:22
Ofenbach / Norma Jean Martine Overdrive

Kleszcze już są aktywne. „Mamy zgłoszenia ukąszeń”

Ostatni wzrost temperatur niesie za sobą również negatywne skutki. Główny Inspektor Sanitarny podał, że kleszcze zaczęły być aktywne. Odnotowano pierwsze przypadki ukąszeń.
Kleszcze już są aktywne. „Mamy zgłoszenia ukąszeń”, fot. Shutterstock

Kleszcze są już aktywne

Rozpoczęcie sezonu kleszczowego potwierdził Główny Inspektor Sanitarny. Powodem tak wczesnego startu są przede wszystkim temperatury w lutym. W komunikacie GIS czytamy:

- Kleszcze już są aktywne i mamy zgłoszenia ukąszeń. Wynika to z tego, że temperatury w lutym nie były aż tak niskie, żeby sprawić, że kleszcze zostaną, w cudzysłowie, „wymrożone”.

O zagrożeniu ostrzegła także Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach:

Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami kleszcze zaczynają być aktywne. Występują nie tylko w lasach, ale także w parkach, na łąkach oraz w przydomowych ogródkach.

Przypomnijmy, że istnieje wiele gatunków kleszczy, choć w Polsce najczęściej możemy spotkać pospolitego (Ixodes ricinus) oraz łąkowego (Dermacentor reticulatus). Czają się w lasach liściastych i mieszanych, ale złapać je możemy też na łąkach i w wysokich trawach. 

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Powszechną wiedzą jest fakt, że borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Do jej objawów należą przede wszystkim symptomy grypopodobne, drętwienie kończyn i rumień wędrujący w miejscu ukąszenia. To jednak nie koniec zagrożeń, bo kontakt z tymi pasożytami może przysporzyć nam innych problemów. Najpoważniejszym jest kleszczowe zapalenie mózgu. Choć występuje rzadziej niż borelioza, badania pokazują wzrost przypadków na przestrzeni ostatnich lat:

Ubiegły rok zamknęliśmy z liczbą niespełna 800 przypadków, gdzie jeszcze kilka lat temu potrafiło być to nawet czterokrotnie mniej. Te liczby sukcesywnie rosną – mówiła dla portalu abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Chorobami przenoszonymi przez kleszcze są też: babeszjoza (powoduje anemię i problemy z nerkami), a także anaplazmoza (jej skutkami są np. powiększenie wątroby i śledziony).

Czytaj dalej:
Polecamy